Aktualności

Konkurs „Palma Wielkanocna 2024” został rozstrzygnięty......

Konkurs „Palma Wielkanocna 2024” został rozstrzygnięty......

Wtorek, Marzec 26, 2024

Palma wielkanocna – lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Zwyczaj święcenia palm znany w Polsce jest od średniowiecza.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. Do dekoracji służą zasuszone kwiaty, trawy, zboża, liście palm, gałązki dekoracyjnych krzewów np. forsycji, barwinka. Można wykorzystać także żywe kwiaty bądź też wykonać je z bibuły. Bibułowe kwiaty i tasiemki, to jeden z podstawowych elementów tradycyjnych, a zarazem barwnych palm wielkanocnych.

Konkurs „Palma Wielkanocna 2024” został rozstrzygnięty...... Organizowaliśmy go we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gromniku oraz  Parafią Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyżewskim.

Celem konkursu było: popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów Wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych. Rozbudzanie inwencji twórczej oraz kreatywności, przekaz wartości i tradycji ludowe.

Ocenie podlegały: estetyka i sposób wykonania palmy, nawiązanie do tradycji regionu, zdobnictwo i forma, samodzielność, inwencja, oryginalność i wysokość palmy.

Oto nagrodzeni:

  I miejsce  - Nikola Salwa

  II miejsce – Antoni Zbylut

 III miejsce – Wiktoria Kleszyk

 I wyróżnienie – Magdalena Łątka

  II wyróżnienie – Eryk Socha

 Pozostałe wyróżnienia: Oliwia Kleszyk, Nikodem Salwa, Lena Kopek, Lena Szymańska, Julia Płocica, Wiktor Ryndak, Emilia Kwiek wraz z mamą, Anna Syrek, Elżbieta Chrzanowska.

Dziękujemy za nagrody finansowe GOK w Gromniku, nagrody rzeczowe – ks. Proboszczowi Stanisławowi Kołodziejowi oraz GOK w Rzepienniku Strzyżewskim.

E-DZIENNIK

MS Office 365

Nasze osiągnięcia

PATRON SZKOŁY

 Sportowa Edukacja

Szukaj