Szukaj

Aktualności

Wycieczka Ujazd- Sandomierz- Kazimierz Dolny- Czarnolas

Wycieczka Ujazd- Sandomierz- Kazimierz Dolny- Czarnolas

środa, Maj 18, 2022

Program "Poznaj Polskę"- Projekt dofinansowany z Ministerstwa Edukacji i Nauki

W dniach 4-5.05.2022 uczniowie klas 4-8 byli na dwudniowej wycieczce zorganizowanej dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę".  To była fascynująca lekcja historii.  

***

Pierwszego dnia na trasie wycieczki znalazł się zamek Krzyżtopór - ruiny powstałej w latach 1627-1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Zamek ten zbudowano w stylu włoskim, wzniesiony został przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Nigdy niestety nie odegrał poważniejszego znaczenia w historii, a w wieku XVII został zrujnowany i ograbiony przez Szwedów. Historię tego zamku poznaliśmy dzięki przewodnikowi, który nam ją przybliżył. 

Następnie udaliśmy się do  Sandomierza. To niezwykle urokliwe miasto położone nad Wisłą, nazywane kiedyś „Małym Rzymem” ponieważ, podobnie jak stolica Włoch, umiejscowiony jest na siedmiu wzgórzach. Na Starym Rynku, przy kotwicy łączącej niebo z ziemią, przywitała nas sympatyczna pani przewodniczka, z którą udaliśmy się do Zbrojowni Rycerskiej. W trakcie wizyty maluchy  wysłuchały legendy o dzielnej Helenie. Głosi ona, że dziewczyna uratowała miasto przed Tatarami, a sama zginęła. Uczestnicy wycieczki mogli przymierzyć zbroje, wziąć do ręki miecze, zrobić pamiątkowe zdjęcia. Duże zainteresowanie u uczniów wzbudziła Podziemna Trasa Turystyczna - połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic i składów. Podczas zwiedzania miasta uczniowie podziwiali Starówkę, zwiedzili kościół św. Jakuba, Bramę Opatowską, czyli - gotycką bramę wjazdową z 2 poł. XIV w. zbudowaną z fundacji Kazimierza Wielkiego, jako część murów obronnych miasta. Przeszliśmy lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi, porośniętym bujną roślinnością o niesamowitym wyglądzie. Zachwyciły nas tam niezwykłe sploty korzeni starych drzew. Zmęczeni wrażeniami z pierwszego dnia wycieczki wszyscy chętnie odpoczęli w Pensjonacie pod Pieprzówką, z którego rozpościerał się piękny widok na Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe.

Drugiego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili malowniczy Kazimierz Dolny nad Wisłą oraz Czarnolas - muzeum Jana Kochanowskiego. Kazimierz Dolny to miasto artystów malowniczo położone nad brzegiem Wisły w krainie lessowych wąwozów. Znane z niepowtarzalnego klimatu, urokliwych zakątków z licznymi zabytkami i renesansowymi kamienicami. W Kazimierzu zwiedzaliśmy rynek, kościół  św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej, a także udaliśmy się na wycieczkę do baszty i zamku. Na rynku miasta uczniowie kupili pamiątki i słynne kazimierskie koguty.

Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.

E-DZIENNIK

MS Office 365

Nasze osiągnięcia

CMI

 Sportowa Edukacja